Tagi:
Prognozy na 2021 dla kredytów frankowych
Nie ma żadnych wątpliwości, że rok 2020 był rokiem frankowiczów. Niemniej 2021 zapowiada się jeszcze bardziej pomyślnie dla posiadaczy nieuczciwych umów walutowych. W niniejszym artykule dzielimy się naszymi prognozami na rok 2021 – mamy dla Was mnóstwo optymistycznych wiadomości.
Wzrost orzeczeń sądu w oparciu o teorię dwóch kondykcji
Zasadniczo przy unieważnieniu umowy kredytowej waloryzowanej do franka sąd może zastosować teorię dwóch kondykcji lub teorię salda. Unieważnienie umowy kredytu oznacza, że kredyt jest nieważny od samego początku jego zawarcia, a strony powinny sobie zwrócić wzajemnie udzielone świadczenia. Wówczas powstaną dwa niezależne roszczenia – banku oraz konsumenta. Zgodnie z polskim prawem przy zastosowaniu teorii dwóch kondykcji roszczenia banku przedawniają się po trzech latach, natomiast roszczenia kredytobiorcy jako konsumenta w przypadków umów frankowych tracą ważność po dziesięciu latach. Stąd frankowicz jest uprawniony do odzyskania wszystkich rat kredytu oraz innych opłat związanych z kredytem, o ile nie upłynęło więcej niż 10 lat od ich uiszczenia. W związku z tym teoria dwóch kondykcji dla frankowicza jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem sporu z bankiem.
Natomiast przy unieważnieniu kredytu z zastosowaniem teorii salda obowiązek zwrotu obciąża tylko tę stronę, która uzyskała większą korzyść i z tej różnicy powinna się rozliczyć. Czyli w sytuacji, kiedy kredytobiorca wpłacił już więcej niż wynosiła suma kredytu, to sąd przyzna na rzecz frankowicza różnicę pomiędzy sumą wpłaconych rat a wysokością udzielonej przez bank pożyczki.
W opinii naszych ekspertów oraz wielu innych autorytetów z dziedziny prawa i finansów teoria salda nie powinna mieć zastosowania, ponieważ nie istnieje przepis prawny uprawniający sąd do stosowania tego rozwiązania z własnej inicjatywy. Art. 321 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad to żądanie. Wobec tego, jeżeli kredytobiorca pozwał bank o zapłatę świadczeń, sąd nie powinien dokonywać z własnej inicjatywy potrącenia należności na rzecz banku.
W przypadku naszych klientów aż 75% wszystkich wyroków zakończyło się unieważnieniem z zastosowaniem teorii dwóch kondykcji. Wynik ten jest wyższy od średniej uzyskiwanej przez inne kancelarie, niemniej dopiero w 2020 roku zaczęła się kształtować linia orzecznicza w sprawie kredytów frankowych. W naszej opinii przyszłe wyroki będą w przeważającym stopniu unieważniane przy zastosowaniu teorii dwóch kondykcji.
Najnowsze wpisy
Polecamy
Poproś o połączenie
Zostaw swój numer telefonu
Imię Wymagane!
Telefon Wymagane!
